20 listopada 2023

W Polsce, ze świadczeń socjalnych, w tym przede wszystkim ze świadczenia wychowawczego 500+ korzysta bardzo duża liczba rodziców i opiekunów z Ukrainy. Niestety, w związku z problemem bezpodstawnej utraty statusu UKR powstał również problem bezpodstawnego wstrzymywania wypłat świadczenia 500+. Chociaż zgodnie z zapisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, dopiero wyjazd z Polski na okres przekraczający 30 dni pozbawia obywatela Ukrainy statusu PESEL UKR, to w praktyce zdarzają się sytuacje utraty statusu nawet przy krótszej nieobecności w kraju. Często, wyjazd za granicę dziecka, czy rodzica na okres choćby kilku dni, przy braku odnotowania w rejestrze faktu powrotu do Polski, powoduje wstrzymanie wypłat świadczenia nawet na kilka miesięcy. W rezultacie uchodźcza rodzina zostaje pozbawiona istotnych środków potrzebnych do utrzymania dziecka.

 

Środki otrzymywane przez rodziców i opiekunów są istotne ze względu na potrzeby małoletnich dzieci. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, znalezienie dobrej pracy, zapewnienie odpowiedniego mieszkania i wiele innych obciążeń i obowiązków powoduje, że każda zapewniona pomoc materialna dla rodziców i opiekunów jest kluczowa.

 

W odpowiedzi na powyższy problem mamy więc przyjemność przekazać do Państwa dyspozycji najnowszą publikację napisaną przez naszą prawniczkę. Opracowaliśmy specjalną instrukcję postępowania, która dotyczy przede wszystkim kwestii wznowienia wypłat świadczenia wychowawczego 500+. Poruszono w niej również kwestie utraty statusu UKR. W algorytmie istotną część stanowi instrukcja “krok po kroku” - jak wysłać pismo do Straży Granicznej poprzez Profil Zaufany i jakie działania podjąć, aby uniknąć potencjalnie negatywnych konsekwencji w razie bezpodstawnej utraty statusu związanego z korzystaniem z ochrony tymczasowej w Polsce. 

 

Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja okaże się dla Państwa pomocna i wesprze Państwa w trudnej sytuacji.

 

Naszą Instrukcję w formacie pdf można pobrać <TUTAJ>
Instrukcja w języku ukraińskim jest dostępna <TUTAJ>

Instrukcja wznowienia świadczenia wychowawczego 500+ dla rodziców dzieci z Ukrainy

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531