05 kwietnia 2022

Trwają przygotowania do rozpoczęcia wypłaty świadczenia finansowego dla uchodźców z Ukrainy udzielanego przez UNHCR w Krakowie. Jest to krótkoterminowa pomoc materialna dla osób przybyłych z Ukrainy i ma na celu wsparcie ich integracji w Polsce. Uzyskanie pomocy nie oznacza nadania statusu uchodźcy, jest to wyłącznie wsparcie humanitarne.


W związku z licznymi zapytaniami związanymi z pomocą finansową oferowana przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), prezentujemy Państwu nasze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Kto kwalifikuje się do otrzymania świadczenia?

 

Zgłosić się po pomoc finansową mogą osoby, które z Ukrainy przyjechały do Polski po 24.02.22 w związku z wydarzeniami na terytorium Ukrainy.

 

Ważne: Nie muszą to być wyłącznie obywatele Ukrainy. Mogą to być także osoby, które przed wojną miały legalny pobyt w Ukrainie.

 

W momencie rejestracji w placówce UNHCR, dzieciom powinien towarzyszyć opiekun (prawny/ tymczasowy/faktyczny).

 

Jaka jest wysokość świadczenia?

 

Uprawnione osoby otrzymać mogą 700 zł na osobę + 600 zł na kolejna osobę w rodzinie (limit osób: 4).

 

Jak długo będę otrzymywać wsparcie finansową?

 

Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu przez minimum 3 miesiące. Sam wypłacasz pieniądza za pomocą kodu BLIK. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.

 

Gdzie mogę wnioskować o pomoc finansową?

 

W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz dostępny na oficjalnej stronie UNHCR (szczegóły poniżej).

Dostępne są 2 placówki, w których konieczne będzie zarejestrowanie się w systemie. Czynności techniczne realizuje uprawniona przez UNHCR osoba.

 

Adresy:

I: WARSZAWA: Centrum Przyjęć Gotówkowych: Ul. Kamionkowska 11, 03-805 Warszawa. Punkt działa od niedzieli do piątku w godzinach od 8 do 16. W sobotę nieczynne.

II: KRAKÓW: Tauron Arena, ul. Stanisława Lema 7 – WKRÓTCE OTWARTE – pierwszy/drugi tydzień kwietnia

 

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na spotkanie w punkcie rejestracyjnym?

 

Każda osoba uprawniona do odbioru świadczenia, powinna mieć ze sobą paszport lub inny dokument potwierdzający jej tożsamość. Konieczne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego datę przyjazdu do Polski (pamiętaj, że do świadczenia kwalifikują się tylko osoby, które przyjechały do Polski po 24 lutym).

 

Dla otrzymania pomocy, osoby muszą mieć polski numer telefonu. Nie można dzielić jednego numeru między różnymi rodzinami. Rejestracja jednej rodziny następuje na jednym numerze telefonu.

 

Czy korzystanie z pomocy finansowej UNHCR determinuje konieczność pozostawania w Polsce?

 

Otrzymanie świadczenia nie wymaga, aby osoba uprawniona pozostawała w Polsce.

 

Czy muszę wcześniej ubiegać się o nadanie mi numeru PESEL?

 

Posiadanie numeru PESEL nie jest wymagane do ubiegania się o pomoc finansową z UNHCR. Programy te są niezależne od siebie.

 

Jestem osobą wymagającą szczególnych potrzeb, jak mam to zakomunikować pracownikowi UNHCR?

 

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, osoba z niepełnosprawnością, potrzebującej szybkiej opieki medycznej, powiedz o tym osobie rejestrującej. Przewidywany jest specjalny punkt (Blue Dot), w którym uzyskasz pomoc.

 

Jak po kolei dokładnie wygląda PROCEDURA UZYSKANIA POMOCY FINANSOWEJ OD UNHCR?

 

1: Aby rozpocząć procedurę uzyskania wsparcia finansowego, najpierw należy umówić się na spotkanie. Do tego celu konieczne jest wypełnienie formularza: Форма запиту на прийом для програми грошової допомоги УВКБ ООН особам, які прибувають з України до Польщі / Appointment request form for UNHCR’s cash assistance programme for persons arriving from Ukraine to Poland

 

Po pomyślnym wysłaniu formularza, na podany przez Ciebie numer telefonu, dostaniesz SMS z wyznaczeniem terminu spotkania z urzędnikiem UNHCR.

 

UWAGA: Aktualnie ze względu na duże zainteresowanie otrzymaniem pomocy, czas oczekiwania na SMS z terminem może być dłuższy, nawet do kilku tygodni!

 

2: W placówce, na miejscu należy zarejestrować się do programu pomocy finansowej podając niezbędne informacje oraz składając odciski palców. Osoby będą także fotografowane na potrzeby stworzenia profilu w bazie. W przypadku dzieci: odciski palców pobierane będą od 5 roku życia.

 

Twoje odciski palców są niepowtarzalne, dlatego ta metoda rejestracji zmniejsza ryzyko oszustw.

Dane przyjęte przez uprawnionego pracownika UNHCR posłużą wyłącznie do udzielenia Ci pomocy finansowej.

 

Uwaga: W punkcie rejestracji podczas umówionej wizyty, powinni stawić się WSZYSCY uprawnieni członkowie. Dzieciom powinien asystować opiekun prawny lub faktyczny.

 

3: Od razu po zarejestrowaniu, dostaniesz unikalne hasło. Znajdziesz je na dowodzie Twojej rejestracji. Nie pokazuj go nikomu.

 

4: Minimum 1 dzień po zarejestrowaniu, otrzymasz SMS z unikatowym numerem BLIK i informacją o konkretnej kwocie wsparcia finansowego.

 

5: W ciągu 7 dni od otrzymania SMS, możesz wypłacić pieniądze w większości bankomatów w Polsce (operację obsługują takie banki jak: Santander Bank, PKO BP, Millenium, BNP Paribas, mBank, ING, SGB, Euronet, Planet Cash).

 

Ważne! Kodu BLIK możesz użyć tylko RAZ w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Co więcej – od razu musisz wypłacić CAŁĄ kwotę świadczenia finansowego.

 

Jak zorganizować pomoc finansową w kolejnych miesiącach?

 

Po upływie miesiąca otrzymasz SMS z nowym kodem BLIK. To pozwoli na kolejna wypłatę takiej samej kwoty pieniędzy. Potrzebować będziesz nowego kodu BLIK oraz pierwotnego hasła (otrzymanego na dowodzie rejestracji z punktu UNHCR).

Kody BLIK będziesz otrzymywać automatycznie co miesiąc przez okres 3 miesięcy.

W przypadku zgubienia telefonu, hasła, lub kodu BLIK, należy skonsultować się z punktem rejestracji UNHCR.

 

Czy korzystanie z tej formy pomocy jest dla mnie bezpieczne?

 

Dla własnego bezpieczeństwa, nie podawaj swoich danych niezaufanym osobom. Z organizacjami pomocowymi kontaktuj się za pośrednictwem oficjalnych stron.

W przypadku problemów technicznych z bankomatem lub kodem BLIK, zadzwoń na infolinię UNHCR pod numer 61 856 52 66 (czynna od 9 do 17).

Problemy i skargi można kierować na adres: polwa@unhcr.org

 

Pamiętaj, że UNHCR nie rejestruje osób jako uchodźców, a jego pomoc jest bezpłatna. Nie korzystaj z pośredników oferujących swoje usługi odpłatnie.

 

Rusza program pomocy finansowej UNHCR dla uchodźców z Ukrainy

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531