20 września 2018

W okresie od 1 stycznia do 6 września 2018 r. 2810 osób złożyło w Polsce wniosek o nadanie ochrony międzynarodowej. To znacznie mniej niż w ubiegłych latach, w tym samym okresie. Spadek liczby wniosków wynosi aż 28% w porównaniu do roku ubiegłego.

 

Raport CPPHN opisuje szczegółowo zmiany w liczbach i trendach w odniesieniu do różnych grup narodowościowych, podsumowuje również współczynnik uznawalności wniosków uchodźczych osób z różnych krajów pochodzenia oraz odsetek postępowań umarzanych.

 

Przejście graniczne w Terespolu pozostaje nadal najważniejszym punktem przyjmowania wniosków o ochronę na terytorium kraju. Do Centrum regularnie wpływają skargi cudzoziemców, którym uniemożliwia się wszczęcie procedury uchodźczej w Terespolu i którzy podejmują często wielokrotne próby złożenia wniosku o ochronę. Obecnie liczba osób podróżujących pomiędzy białoruskim Brześciem a Terespolem dochodzi do ok. 250.

 

Sytuacja cudzoziemców odrzucanych na polskiej granicy staje się przy tym coraz bardziej problematyczna ze względu na niezwykle restrykcyjną politykę białoruskich władz. Obecnie, cudzoziemcy, którzy podjęli 10 i więcej nieudanych prób wjazdu do Polski narażeni są na deportację z terytorium Białorusi. Chociaż obywatele Federacji Rosyjskiej (a więc również Czeczeni) mają prawo 90-dniowego pobytu na Białorusi bez obowiązku rejestracji, władze białoruskie starają się obecnie skrócić ten okres. Cudzoziemcy wielokrotnie zawracani z Polski otrzymują specjalny stempel w paszporcie, określający datę obowiązku opuszczenia kraju, a także zakaz ponownego wjazdu na terytorium Białorusi.

 

Więcej informacji na temat bieżących kwestii dotyczących osób poszukujących w Polsce ochrony, stosowania detencji, osób z grup szczególnie wrażliwych znajduje się w treści raportu (w języku angielskim).

 

 

Przeczytaj cały raport klikając <TUTAJ>

Nowy raport o uchodźcach w Polsce.

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531