Spotkanie, na które wejściówki rozeszły się jak ciepłe bułeczki, przyciągnęło zarówno pasjonatów kuchni i fanów nowych smaków, sympatyków islamu oraz osoby zainteresowane działalnością naszego Centrum. Wspólnie przygotowywaliśmy danie główne – musakhan, czyli kurczaka o lekko kwaskowatym posmaku (co zawdzięczał sokowi z cytryny i sumakowi, wschodniej przyprawie), podanego obok cebuli skarmelizowanej na słodko, którego serwuje się podczas gwarnych spotkań rodzinnych. Towarzyszyła mu tradycyjna sałatka tabbouleh, na jaką składa się kasza bulgur, zielona pietruszka, mięta, pomidory i ogórki (chociaż, jak zapewniały nasze przewodniczki po smakach – Miriam i Ania – gospodynie często improwizują), a to wszystko w orzeźwiającym soku z cytryny, oliwie i orientalnych przyprawach. Na deser skosztowaliśmy słodki placek z semoliny (kaszy manny), czyli haressę, którą przygotowuje się z wodą różaną i wiórkami kokosa, a to wszystko nasącza syropem cytrynowym.

 

W momencie, gdy nasze przysmaki szykowały się do spożycia w piekarniku, skorzystaliśmy z okazji, by wysłuchać arabistki, Ani Wilczyńskiej, będącej pasjonatką Bliskiego Wschodu, która podzieliła się z nami wieloma ciekawostkami dotyczącymi tego co znajdziemy w kuchniach Palestyńczyków (i jaka jest zależność między używanymi produktami a klimatem) oraz w jaki sposób spożywają oni posiłki. W drugiej prelekcji to nasze pracowniczki – Kasia Przybysławska i Magda Pajura - opowiedziały o swojej pracy na rzecz uchodźców, trudnościach, z jakimi przychodzi się im mierzyć, ale i ogromnej satysfakcji płynącej ze wspierania osób potrzebujących. Nie obyło się bez pytań, bowiem spotkanie to miało także na celu zwrócenie uwagi na kwestię migracji, o której wiele osób słyszy jedynie z telewizji nie mając świadomości, że tematyka pomocy uchodźcom od lat dotyczy również Polski.

 

Wydarzenie ,,Gotowanie kuchni palestyńskiej na żywo, degustacja, prelekcja” stało się także okazją do upowszechnienia projektu Smaki Wielokulturowości nad którym pracujemy od kilku miesięcy. Poznając kulinaria z innych stron świata zauważamy, że w zasadzie niewiele nas różni od mieszkańców oddalonych setki czy tysiące kilometrów ziem – my także lubimy smaczne potrawy i dobrze czujemy się spędzając czas w miłym towarzystwie. Głównym przesłaniem, jakie niesie projekt, jest pokazanie, że to co obce i nieznane potrzebuje naszej uwagi, by dać się oswoić i polubić - więc dajmy innym ludziom szansę, tak jak z ciekawością poznajemy ,,obce” smaki!

 

Patrycja Zawadzka

 

Zdjęcia autorstwa: CPPHN oraz Meet2Cook

20 września 2018

Pośród dźwięków bliskowschodniej muzyki i wśród zapachów orientalnych przypraw w ciepły wrześniowy wieczór spotkaliśmy się w restauracji Walentina Resto Bar w Krakowie, by na kilka godzin poczuć atmosferę Palestyny. 04.09.2018 r. dzięki współpracy z inicjatywą Meet2Cook – gotujmy razem, dziewczynami z Na talerzu studenta oraz zaangażowaniu Ani Wilczyńskiej, redaktorki bloga Islamista, udało nam się zorganizować wydarzenie ,,Gotowanie kuchni palestyńskiej na żywo, degustacja, prelekcja”.

 

Kuchnia palestyńska na żywo!
  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531