12 lipca 2022

30 czerwca minął 127-gi dzień wojny, jaką Ukrainie wytoczyła Rosja. Możemy powiedzieć, że za nami już pierwszy etap – etap zaskoczenia, szoku, niedowierzania, jak i wielkiego wysiłku w organizowanie różnych form pomocy dla uchodźców w trybie nagłym. Jakkolwiek żyliśmy nadzieją, że wojna szybko się zakończy, widzimy, że sytuacja niestety się nie zmienia. Co za tym idzie podsumowujemy też pewien etap naszej działalności i planujemy działanie długoterminowe.

 

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć udziela wsparcia informacyjnego i pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy już od pierwszego dnia wojny. Nasza organizacja od 20 lat udziela bezpłatnej pomocy prawnej uchodźcom, nigdy dotąd nie przyszło nam się jednak mierzyć z taką skalą potrzeb i tak dynamicznym napływem do Polski osób potrzebujących ochrony i wsparcia prawnego.

 

Niespotykana dotąd skala potrzeb przerosła możliwości naszego zespołu, dlatego chętnie podjęliśmy współpracę z radcami prawnymi i adwokatami, którzy zaoferowali swoje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, w formie porad pro bono. Współpraca ta była możliwa również dzięki wsparciu lokalowemu i organizacyjnemu Centrum Wielokulturowego w Krakowie, którego jesteśmy częścią.

 

W okresie od marca do kwietnia br. w naszym dodatkowym punkcie porad prawnych dla uchodźców z Ukrainy, przy ul. Daszyńskiego 19, w lokalu CWK przyjęliśmy ponad 300 osób. Współpracującymi z nami radcowie i adwokaci, wspierani przez wolontariuszy - tłumaczy zapewnili więc realną pomoc prawną w nierzadko bardzo skomplikowanych sprawach, pracując po godzinach własnej pracy i bez wynagrodzenia. Chcemy podkreślić, że jesteśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu zaangażowania i ogromu okazywanej solidarności - zarówno wobec samych uchodźców jak i wobec wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych organizujących różne formy pomocy w Krakowie.

 

W tym miejscu chcielibyśmy wyrazić szczególną wdzięczność wszystkim radcom prawnym oraz adwokatom, a także towarzyszącym im tłumaczom, którzy zaangażowali się w świadczenie bezinteresownej pomocy prawnej podczas dyżurów w punkcie zorganizowanym przy ul. Daszyńskiego 19, jak i w indywidualnych sprawach, z którymi się do nich zwracaliśmy. Dziękujemy za bezinteresownie poświęcone przez Państwa czas, energię i serce włożone w pomoc każdej osobie, która korzystała z Waszego wsparcia.

 

Szczególne podziękowania należą się także wszystkim radcom prawnym, którzy podjęli się niełatwego zadania wspierania małoletnich bez opieki w postępowaniach o ustanowienie opiekunów prawnych. Państwa pomoc świadczona dzieciom i młodzieży, których sytuacja jest szczególnie wrażliwa, jest nieoceniona!

 

Nie możemy też zapomnieć o imiennych podziękowaniach dla Pani Mecenas Karoliny Kolary, bez której pracy i zaangażowania wiele z naszych inicjatyw nie doszłoby do skutku, Pani Mecenas Annie Plebanek-Liro, która z ogromnym zaangażowaniem koordynuje pomoc prawną w sprawach dotyczących dzieci, a także Pani Mecenas Annie Stramie, która stała się naszym łącznikiem z radcami, a która jest od dawna częścią naszego zespołu. Jednocześnie mamy nadzieję na dalszą kontynuację naszej współpracy, którą cały zespół naszego Centrum niezwykle sobie ceni!

 

 

 

Dziękujemy prawnikom pro bono za pomoc prawną dla uchodźców z Ukrainy!

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531