Ta strona internetowa została zrobiona w 

  kreatorze www WebWave. 

KRS: 0000113676

Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Dziękujemy prawnikom pro bono za pomoc prawną dla uchodźców z Ukrainy!

30 czerwca minął 127-gi dzień wojny, jaką Ukrainie wytoczyła Rosja. Możemy powiedzieć, że za nami już pierwszy etap – etap zaskoczenia, szoku, niedowierzania, jak i wielkiego wysiłku w organizowanie różnych form pomocy dla uchodźców w trybie nagłym. Jakkolwiek żyliśmy nadzieją, że wojna szybko się zakończy, widzimy, że sytuacja niestety się nie zmienia. Co za tym idzie podsumowujemy też pewien etap naszej działalności i planujemy działanie długoterminowe.

 

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć udziela wsparcia informacyjnego i pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy już od pierwszego dnia wojny. Nasza organizacja od 20 lat udziela bezpłatnej pomocy prawnej uchodźcom, nigdy dotąd nie przyszło nam się jednak mierzyć z taką skalą potrzeb i tak dynamicznym napływem do Polski osób potrzebujących ochrony i wsparcia prawnego.

 

Niespotykana dotąd skala potrzeb przerosła możliwości naszego zespołu, dlatego chętnie podjęliśmy współpracę z radcami prawnymi i adwokatami, którzy zaoferowali swoje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, w formie porad pro bono. Współpraca ta była możliwa również dzięki wsparciu lokalowemu i organizacyjnemu Centrum Wielokulturowego w Krakowie, którego jesteśmy częścią.

 

W okresie od marca do kwietnia br. w naszym dodatkowym punkcie porad prawnych dla uchodźców z Ukrainy, przy ul. Daszyńskiego 19, w lokalu CWK przyjęliśmy ponad 300 osób. Współpracującymi z nami radcowie i adwokaci, wspierani przez wolontariuszy - tłumaczy zapewnili więc realną pomoc prawną w nierzadko bardzo skomplikowanych sprawach, pracując po godzinach własnej pracy i bez wynagrodzenia. Chcemy podkreślić, że jesteśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu zaangażowania i ogromu okazywanej solidarności - zarówno wobec samych uchodźców jak i wobec wolontariuszy i pracowników organizacji pozarządowych organizujących różne formy pomocy w Krakowie.

 

W tym miejscu chcielibyśmy wyrazić szczególną wdzięczność wszystkim radcom prawnym oraz adwokatom, a także towarzyszącym im tłumaczom, którzy zaangażowali się w świadczenie bezinteresownej pomocy prawnej podczas dyżurów w punkcie zorganizowanym przy ul. Daszyńskiego 19, jak i w indywidualnych sprawach, z którymi się do nich zwracaliśmy. Dziękujemy za bezinteresownie poświęcone przez Państwa czas, energię i serce włożone w pomoc każdej osobie, która korzystała z Waszego wsparcia.

 

Szczególne podziękowania należą się także wszystkim radcom prawnym, którzy podjęli się niełatwego zadania wspierania małoletnich bez opieki w postępowaniach o ustanowienie opiekunów prawnych. Państwa pomoc świadczona dzieciom i młodzieży, których sytuacja jest szczególnie wrażliwa, jest nieoceniona!

 

Nie możemy też zapomnieć o imiennych podziękowaniach dla Pani Mecenas Karoliny Kolary, bez której pracy i zaangażowania wiele z naszych inicjatyw nie doszłoby do skutku, Pani Mecenas Annie Plebanek-Liro, która z ogromnym zaangażowaniem koordynuje pomoc prawną w sprawach dotyczących dzieci, a także Pani Mecenas Annie Stramie, która stała się naszym łącznikiem z radcami, a która jest od dawna częścią naszego zespołu. Jednocześnie mamy nadzieję na dalszą kontynuację naszej współpracy, którą cały zespół naszego Centrum niezwykle sobie ceni!

 

 

 

12 lipca 2022