Ta strona internetowa została zrobiona w 

  kreatorze www WebWave. 

KRS: 0000113676

Номер счета: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531

Twoje wsparcie pozwoli nam kontynuować
bezpłatną pomoc prawną dla uchodźców w Polsce!

  1. pl
  2. en
  3. ru
  4. uk

Поддержите нас!

 

Спеціальний закон для осіб, які тікають з України у зв’язку із збройним конфліктом - короткий посібник

ХТО МОЖЕ СКОРИСТАТИСЬ ПОЛОЖЕННЯМИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗАКОНУ?

 

1. Громадяни України, які перетнули польсько-український кордон ( не стосується перетину кордону через інші країни, наприклад, Румунію чи Угорщину)  після 24 лютого 2022 року та заявляють про намір залишитися в Польщі.

2. Їх чоловік або дружина, навіть якщо вони не є громадянами України, але перетнули польсько-український кордон після 24 лютого 2022 року та заявляють про намір залишитися в Польщі.

3. Громадяни України, які мають Карту Поляка та виїхали з території України у зв'язку з військовими діями після 24 лютого 2022 року та прибули на територію Республіки Польща (також через інші країни) та заявляють про намір залишитися в Польщі.

4. Їх чоловік або дружина, навіть якщо вони не є громадянами України, але виїхали з України після 24 лютого 2022 року та прибули на територію Республіки Польща та заявляють про намір залишитися в Польщі.

До найближчих членів родини громадянина України, зазначеного в п.3 застосовуються положення спеціального Закону відповідно. Положення Закону застосовуються до вищезазначених категорій осіб за умови, що вони не мають у Польщі: дозволу на тимчасове проживання, дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС, дозволу на постійне проживання, статусу біженця, додаткового захисту, згоди на толерантне перебування.

ЛЕГАЛЬНІСТЬ ПЕРЕБУВАННЯ

Перебування цих осіб автоматично вважається законним протягом 18 місяців починаючи з 24 лютого 2022 року.

МІЖНАРОДНИЙ ЗАХИСТ

Особи, які подали заяви на міжнародний захист (статус біженця), можуть відкликати ці заяви, щоб скористатися спеціальним законом.

ВИЇЗД З ПОЛЬЩІ

Примітка: виїзд з Польщі на термін більше 1 місяця призводить до втрати прав передбачених спеціальним законом.

ЯКІ ПРАВА НАДАЄ СПЕЦІАЛЬНИЙ ЗАКОН?

1. ЛЕГАЛІЗАЦІЯ – узаконює перебування вищезгаданих категорій осіб.

2. РОБОТА – вищезгадані категорії осіб можуть працювати, при цьому не потребуючи жодних дозволів на роботу, але роботодавець зобов’язаний протягом 14 днів повідомити службу зайнятості через портал praca.gov.pl, що громадянин України розпочав роботу.

3. СТАТУС БЕЗРОБІТНЬОГО – вищезгадані категорії осіб можуть зареєструватися як безробітні або як особи, які шукають роботу, незалежно від віку.

4. МЕДИЧНА ДОПОМОГА – вищезгадані категорії осіб можуть користуватися державною медичною допомогою (у закладах визначених Національним фондом охорони здоров'я).

5. СОЦІАЛЬНІ ПІЛЬГИ – вищезгадані категорії осіб можуть користуватися спеціальними соціальними та родинними виплатами, а також пільгами, передбаченими Законом про соціальну допомогу.

6. ДОПОМОГА ПСИХОЛОГА – вищезгаданим категоріям осіб може бути надана психологічна допомога, яка надається за підтримки Президента міста.

ПЕРШІ КРОКИ – ПЕСЕЛЬ (PESEL)


Вищезгадані категорії осіб повинні спочатку отримати номер PESEL. Для цього слід підготувати біометричні фотографії (може бути можливість зробити такі фото безкоштовно) та копії документів, що посвідчують особу, і звернутись до міського Уженду. В Уженді необхідно заповнити заяву (також доступна українською мовою), показати оригінали документів, що посвідчують особу, надати їх копії, здати відбитки пальців та подати фотографії. Якщо ви вкажете в заяві свій номер телефону та адресу електронної пошти, Уженд не тільки надасть вам номер PESEL, але й автоматично надасть вам доступ до електронного підпису - завдяки цьому можна вирішувати різні адміністративні справи через Інтернет.

 

Щоб отримати номер PESEL для дитини, батькам, опікунам, кураторам, тимчасовим опікунам, а також фактичнам опікунам, слід звернутися до Уженду від імені дитини. Діти, яким виповнилося 12 років, повинні бути присутні в Уженді для отримання номера PESEL.

 

Якщо вищезгадана особа не має документа, що підтверджує факт перетину польсько-українського кордону після 24.02.2022 (таким підтвердженням є, наприклад, паспорт зі штампом прикордонної служби), то заяву на надання номер PESEL потрібно подати не пізніше 60 днів з дати в'їзду.

 

Не раніше 9 місяців від дати в'їзду та не пізніше 18 місяців починаючи з 24 лютого 2022 року, вищезазначені особи можуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання. Дозвіл на тимчасове проживання може бути надано на 3 роки.

 

Під час розгляду заяви на дозвіл на тимчасове проживання буде перевірятися лише інформація, чи особа не загрожує безпеці держави, чи особа не була внесена до списку небажаних іноземців у Республіці Польща, а також чи заява була подана вчасно.

 

Заява подається Воєводі, компетентному за місцем проживання особи на момент подання заяви. Територіальна юрисдикція під час розгляду справи не змінюється.

 

Дозвіл на тимчасове проживання дає право працювати без отримання дозволу на роботу.

ЩО ОЗНАЧАЄ ОТРИМАННЯ НОМЕРА PESEL ?

Отримавши номер PESEL, ви можете:

1. подати заяву на отримання допомоги відповідно до Закону про соціальну допомогу (MOPS –Міський осередок соціальної допомоги має право, але не зобов’язаний надавати ці пільги)

2. зареєструвати ФОП (CEIDG)

3. подати заяву на отримання допомоги згідно із Законом про соціальну допомогу

4. отримати (заяву про отримання допомоги можна подати раніше) соціальну допомогу:

а) на сім'ю

б) на виховання дитини (якщо дитина проживає на території Республіки Польща)

в) хороший старт (якщо дитина проживає на території Республіки Польща)

г) сімейний капітал опіки (якщо дитина проживає на території Республіки Польща)

д) на дофінансування зменшення оплати за дитячий садок, клуб дитини та витрат на денного опікуна (якщо дитина проживає на території Республіки Польща)

- навіть якщо особи не мають дозволу на перебування з відміткою «доступ до ринку праці».

 

Громадяни України, які прибули до Польщі не безпосередньо з України (також особи, в яких немає Карти Поляка), громадяни третіх країн і особи без громадянства

 

Іноземці, на яких не поширюються положення Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави», але вони належать до групи переселенців, вказаних у Ст. 2, абзаци 1 i 2 Виконавчого рішення Ради ЄС, де стверджується наявність масового напливу осіб, які прибули з України. 1.Громадяни України, які – починаючи від 24 лютого ц.р. – залишили Україну і прибули до Польщі не безпосередньо з території України (водночас ті особи не мають Карти Поляка). 2. Особи без громадянства та громадяни третіх країн можуть користуватися захистом на визначений час, як це викладено у Законі «Про надання іноземцям захисту на території РП».
 

Якщо йдеться про громадян третіх країн та особи без громадянства, вищенаведене стосується осіб, які зможуть довести, що до 24 лютого 2022 р. вони користувалися міжнародним захистом або рівносильним захистом на території України, легально перебували в Україні на підставі дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і вони не можуть безпечно повернутися до країни або регіону свого походження.


Іноземці, які відповідають вищенаведеним вимогам, можуть безкоштовно отримати довідку, що підтверджуватиме надання тимчасового захисту. Довідку видає Управління з питань іноземців за клопотанням іноземця. Клопотання можна подати особисто в Управлінні у Варшаві, вул. Таборова, 33, починаючи з четверга, 17 березня ц.р. Довідка становить єдиний доказ надання тимчасового захисту на території Польщі. У термін її чинності підтверджується право на перебування на території Польщі. Іноземець, який користується тимчасовим захистом, може також працювати, і при цьому не є необхідна наявність дозволу на роботу, а також розпочинати та виконувати підприємницьку діяльність на території Польщі. Це можливо на таких самих засадах, як у випадку польських громадян.Особі, яка користується тимчасовим захистом і отримала довідку, Управляння з питань іноземців гарантує – за її вимогою – медичний догляд, а також надає допомогу із отриманням проживання і харчування або грошову допомогу. Допомога надається відповідно до процедури і на засадах, що викладені у Законі «Про надання іноземцям захисту на території РП».

 

 

 

15 March 2022