Czas realizacji: 1 sierpnia 2022 – 28 lutego 2023
Projekt jest finansowany ze środków International Rescue Committee
W ramach projektu realizowana jest infolinia w sprawach dzieci, działająca od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 19.00, jak również opłacane są nadgodziny pracy prawników pomagających w sprawach dzieci bez opieki. Projekt przewiduje również realizację warsztatów dla pracowników domów dziecka w Małopolsce oraz rozwijanie standardowej procedury postępowania (SOP) w sprawach małoletnich.
> Wsparcie prawne dla dzieci bez opieki z Ukrainy
Czas realizacji: 1 października 2022 – 31 marca 2023
Projekt jest finansowany przez Fundację Dzieci Niczyje ze środków organizacji Plan International przekazanych przez Swedish Broadcasting Fund.
W ramach projektu udzielane jest wsparcie prawne małoletnim cudzoziemcom z Ukrainy bez ustanowionej opieki. W celu sprawnego procedowania tych spraw Centrum nawiązało bezpośrednią współpracę z adwokatami i radcami prawnymi w Krakowie, którzy po przeszkoleniu przez zespól Centrum podejmują się prowadzenia takich spraw. W projekcie przewidziano również szkolenia, działania informacyjne oraz wyposażenie przestrzeni przyjaznej dzieciom w jednym z punktów pomocy prawnej.
Czas realizacji: 1 kwietnia 2022 – 31 marca 2023
Projekt jest finansowany ze środków Sigrid Rausing Trust
Projekt wspiera działania Centrum w zakresie wsparcia osób uciekających z Ukrainy, a w szczególności dzieci bez opieki. W ramach projektu Centrum opłaca tłumaczy, którzy pomagają w sprawach małoletnich, jak również prowadzi szkolenia dla wolontariuszy.
Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć za rok 2021 - pobierz.
Czas realizacji: 24 lutego - 30 kwietnia 2022
Projekt finansowany ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
Projekt dotyczy udzielania bezpłatnej pomocy prawnej i informacji dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Porady prawne są świadczone zarówno w biurze Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, jak i za pośrednictwem telefonu oraz e-maila.
Czas realizacji: 1 kwietnia 2022 – 31 marca 2023
Projekt jest finansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego
Projekt dofinansowuje działanie krajowej infolinii dla osób uciekających z Ukrainy, działającej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00, działania informacyjne w punktach dla osób z Ukrainy, jak również zakup auta służącego do wyjazdów do ośrodków dla uchodźców.
Czas realizacji: 1 maja 2021 - 31 grudnia 2023
Projekt jest dofinansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czas realizacji: 1 stycznia 2021 – 30 czerwca 2022
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt ma na celu wzmocnienie identyfikacji cudzoziemców będących ofiarami tortur i przemocy. Zgodnie z prawem, osoby takie nie powinny być umieszczane w detencji, niemniej jednak praktyka prawnicza Centrum, raporty z wizytacji Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oraz raporty Stowarzyszenia Interwencji Prawnej czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wskazują na stwierdzone przypadki ofiar przebywający w detencji, a ponadto na długotrwałe procedury identyfikacyjne oraz inne braki systemowe w tym zakresie. Projekt przewiduje badanie monitoringowe dwóch strzeżonych ośrodków, wywiady i badanie akt. Uzyskane dane pozwolą na opracowanie raportu i rekomendacji zmian oraz rzecznictwo mające na celu poprawę gwarancji dla tej grupy. Przewidziano szkolenie z psychologiem o identyfikacji dla Straży Granicznej i nowatorski kurs e-learningowy. Adresatem działań będą zarówno cudzoziemcy będący ofiarami przemocy i tortur (w tym 10 zidentyfikowanych ofiar), jak również Straż Graniczna.
Dowiedz się więcej na temat tego projektu, klikając TUTAJ.
Implementation time: 1 st of March 2020 – 31 st of August 2021
International project Solidarity in a Future Europe is connecting citizens from across Europe in a series of conferences. These conferences are designed to bring an understanding of the daily lives of migrants and refugees, to improve the services provided to them and to understand the circumstances that brought them to the European Union. The significance of each conference is the opportunity to connect the general public and local citizens with experts in the field and volunteers from refugee service organizations. The dialogue between these groups will aim to enhance and promote the intercultural conversation with direct paths for engaging in policy advocacy and volunteering.
Jeżeli interesuje cię zagadnienie bezpaństwowości, możesz skorzystać z narzędzia ENS: Statelessness Index, zawierającego obszerną bazę prawa i praktyki europejskiej w tym zakresie. Kliknij na logo Indexu po prawej:
Czas realizacji: 1 kwietnia 2022 – 31 grudnia 2022
Projekt jest finansowany ze środków: ENS
Celem projektu jest rozwijanie oraz promocja narzędzia Statelessness Index, które służy jako baza informacji na temat problemu bezpaństwowości w Europie, oraz wykorzystanie go podczas działań szkoleniowych oraz rzeczniczych podjętych w ramach projektu.
CPPHN jest członkiem Europejskiej Sieci na Rzecz Bezpaństwowców - European Network on Statelessness (ENS), od 2013 r. a od 2015 r. członkiem Komitetu Doradczego ENS.
Czas realizacji: 1 stycznia 2022 – 31 grudnia 2022
Projekt jest finansowany ze środków UNHCR
Jako partner wykonawczy UNHCR (od 2003 r.), Centrum realizuje obecnie program BMPR: Border Management and Protection of Refugees.
Pierwszy komponent projektu koncentruje się na monitoringu strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców i wschodniej granicy Polski w kontekście dostępu do procedury uchodźczej oraz przestrzegania zobowiązań międzynarodowych Polski wynikających z Konwencji dotyczącej statusu uchodźców z 1951 r. w tym przede wszystkim realizacji zasady non-refoulement. W ramach projektu BMPR prawnicy Centrum zapewniają pomoc prawną cudzoziemcom ubiegającym się o ochronę: składającym wnioski o nadanie statusu uchodźcy na granicy oraz przebywającym w detencji. W ramach projektu Centrum przeprowadzi również specjalistyczne szkolenia dla prawników. Pomoc prawna obejmuje w szczególności ośrodki strzeżone w Białej Podlaskiej, Lesznowoli, Przemyślu i Krośnie Odrzańskim. Monitoring koncentruje się na granicy polsko - białoruskiej oraz granicy polsko - ukraińskiej.
Drugi komponent projektu (realizowany od kwietnia 2022) skupia się na pomocy prawnej i informacyjnej dla obywateli Ukrainy, oraz innych cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pomoc prawna udzielana jest zarówno w biurze Centrum jak i w punktach pomocy prawnej, w których dostępny jest ukraińsko/rosyjskojęzyczny prawnik. Punkty te znajdują się w Krakowie (5), Wrocławiu (2), Lublinie (2), Poznaniu i Rybniku.
Ваша підтримка дозволить нам продовжувати надавати
безкоштовну правову допомогу для біженців у Польщі!
KRS: 0000113676
Nr konta: 65 1160 2202 0000 0000 4950 8531